Renowacja krzesła Aga

Krzesło Aga, rodem z czasów PRL, które ostatniej wiosny znalazłam w domu mojego teścia, nareszcie otrzymało nowe życie. Jego stan pozostawiał wiele do życzenia, ale zafascynowana metamorfozami tego krzesła w internecie, postanowiłam podjąć trud jego renowacji.

renowacja krzesła Aga

Niezbędnik:

 1. szlifierka
 2. tacker
 3. taśma tapicerska
 4. gąbka tapicerska
 5. tkanina obiciowa
 6. farba lub lakierobejca

renowacja krzesła Aga

Jak to zrobić?

 1. Prace zaczęłam od demontażu krzesła. Nie było to trudne, gdyż aby zdjąć siedzisko w tym modelu krzesła wystarczyło odkręcić cztery śruby. Rozebrałam krzesło do tzw. “rosołu”, pozostawiając jedynie drewniany szkielet.
 2. Nogi (podstawę) krzesła oczyściłam za pomocą szlifierki. W pierwszej wersji chciałam wyszlifować nogi do gołego drewna i pokryć lakierobejcą. Niestety zdzieranie grubego lakieru w moim przypadku nie powiodło się i w ostatecznej wersji pomalowałam podstawę na czarny kolor.
 3. Za pomocą tackera przybiłam do szkieletu siedziska nowe taśmy tapicerskie.
 4. Następnie przykleiłam, uprzednio wyciętą i dopasowaną, gąbkę tapicerską. Zastosowałam 2 sztuki gąbki o grubości 4 cm, po jednej na każdą część siedziska.
 5. Na przygotowaną ramę z gąbką przyłożyłam przyciętą wcześniej na wymiar tkaninę (rozmiar siedzenia + grubość ramy i gąbki + zapas na spód i podwinięcie). Tkaninę przyczepiałam zszywkami. Podwijałam tkaninę pod spód, żeby brzeg się nie strzępił. Pamiętajcie, aby mocno naciągać tkaninę, którą obijamy mebel.
 6. Ostatnią rzeczą jaką należało zrobić to skręcić siedzisko ze stelażem i renowacja krzesła Aga zakończona.

renowacja krzesła Aga

Poniżej możecie zobaczyć finalny efekt mojej ciężkiej pracy. Uwierzcie mi, nie było to wcale takie łatwe jak myślałam na początku, ale było warto. Krzesło prezentuje się pięknie w moim kąciku biurowym.

renowacja krzesła Aga

Poniżej link, gdzie znajdziecie jeszcze więcej pomysłów i wariacji z krzesłem Aga. Miłego oglądania!

LINK