Nowe oblicze taboretu BEKVAM

taboret-bekvam-diy-metamorfoza

Taboret BEKVAM z Ikei to absolutnie najlepszy mebel w moim domu! Pełni rolę drabinki, stolika lub brakującego krzesła przy większej liczbie gości w domu. Ale przede wszystkim  służy moim  dzieciom, gdy wspólnie gotujemy lub myjemy zęby- wówczas są one na „wysokości zadania”.

Kupując taboret  zdecydowaliśmy się na wersję z litego drewna. Niestety już po roku użytkowania widać  na nim duże ślady zniszczenia.  Dlatego podjęłam próbę nadania mu nowego, ładniejszego wyglądu.

Do odnowy taboretu użyłam:

  • farby kredowej w kolorze białym
  • farby bezbarwnej
  • środka do odłuszczania
  • papieru ściernego
  • preparatu do transferu wydruku
  • wydruku laserowego
  • pędzla

Przy tej metamorfozie postanowiłam przetestować farbę kredową. Zaletą malowania farbami kredowymi jest brak konieczności intensywnego szlifowania i gruntowania powierzchni malowanych. Farbę można używać prosto z puszki, a malowanie nią jest łatwe i nie trzeba być specjalnie dokładnym.

taboret-bekvam-diy-metamorfoza

Zaczęłam od przeszlifowania całości drobnym papierem ściernym. Po odpyleniu odtłuściłam taboret za pomocą benzyny. Po wyschnięciu przystąpiłam do malowania.

taboret-bekvam-diy-metamorfoza-projektdiy

Na mój przedmiot naniosłam dwie warstwy farby kredowej białej w odstępie 4h.  W celu zabezpieczenia taboretu przed wilgocią i ścieraniem zastosowałam jedną warstwę bezbarwnej farby ochronnej.

Drugim etapem metamorfozy taboretu BEKVAM było naniesienie wydrukowanej grafiki na górny schodek. W tym celu wykorzystałam preparat Transfer Glaze Dala. Preparat ten zamienia wydruk w cienką, elastyczną warstwę, którą można przenieść na dowolną powierzchnię.

Efekt mojej pracy poniżej….

taboret-bekvam-diy-metamorfoza

taboret-bekvam-diy-metamorfoza

Na koniec jeszcze raz zestawienie “przed” i “po”

taboret-bekvam-diy-metamorfoza

Co myślicie o takiej metamorfozie?